info@gymnos.pl       693 555 669      503 167 358      

blogtekstJan 1, 2017

Trzy najczęstsze błędy, jakie popełniamy dbając o zdrowie


„Nie wiem już co robić?! Próbowałam wszystkiego i nic nie działa!”, „Znowu jestem przeziębiona…”, „Masz pomysł na „efekt jojo”?”, „Nie lubię jesieni – dopada mnie chandra i jestem ciągle zmęczona!”, „Na początku byłam zmotywowana, a teraz mi się nie chce…” - to wręcz telegraficzne podsumowanie kilkuletnich obserwacji i doświadczeń w naszej pracy-pasji związanej z odżywianiem, ruchem, pomocą w odzyskiwaniu harmonii i w odkrywaniu talentów.
Najpoważniejszym błędem jest tak naprawdę brak wiedzy z zakresu zdrowia, natury własnego organizmu i bazowanie na wyrywkowych informacjach, często krótkich poradach z gazet i telewizji. Żyjemy przecież w czasach absolutnie osobistej odpowiedzialności za zdrowie. Zbyt wąskie spojrzenie uniemożliwia prawidłową i kompleksową diagnozę naszego stanu, często ograniczane jest do zrobienia podstawowych badań (np. krwi) w momencie, kiedy już mamy pierwsze symptomy choroby. Wiedza jest podstawą, ponieważ wzrasta przede wszystkim świadomość aby zapobiegać powszechnym chorobom cywilizacyjnym powodowanym m.in. przez stres, pośpiech, brak czasu, lęki, emocje, brak miłości własnej, brak umiejętności obserwowania siebie w korelacji z naturą (pory roku, strefa klimatyczna, cykliczność zjawisk), niskiej jakości odżywianie i nieprawidłowo zestawiane posiłki.
Drugi błąd to wiara w farmaceutyki i tzw. szybki efekt. Zapewne wiemy jak błyskawicznie działają diety-cud 1000 kalorii, ekstremalne zmęczenie na treningach lub antybiotyki przepisywane nagminnie nawet na różnego rodzaju przeziębienia. Nazywamy to „zamiataniem pod dywan”. Dlaczego? Działa na chwilę, nie leczy przyczyny lecz tylko skutek, wprowadza organizm w szok i wyczerpanie. Po krótkotrwałym efekcie mamy powtórkę całej historii w postaci „efektu jojo”, który dotyczy nie tylko wagi lecz również ponownej infekcji czy ujawniających się z czasem kontuzji. Działając w ten sposób pogłębiamy tak naprawdę problem i niedomagamy w coraz to nowych, tylko teoretycznie niezwiązanych ze sobą, miejscach.
Podobno najtrudniejszą z dyscyplin jest… samodyscyplina. Kiedy jesteśmy najbardziej zdyscyplinowani? Kiedy nasze ego wie, że szybko dostanie nagrodę! Niestety w obszarze jakim jest zdrowie to kompletnie nie działa. Uwierz, masz wyjątkowo cierpliwy organizm – zatem nie wymagaj od niego cudów po latach zaniedbań! Najkorzystniejsza z metod w działaniu to metoda Kaizen – małych konsekwentnych kroków i etapów, które rozumiesz (bo regularnie pogłębiasz wiedzę!), konsultujesz i wiesz dokąd zmierzasz. Brak samodyscypliny to lenistwo w chaosie i bez planu.
Prawdziwa siła człowieka i zakorzenienie w rzeczywistości (zdrowie) opiera się na równowadze ciała, ducha i rozumu. Oderwanie ducha od rzeczywistości, rozumu nie ma nic wspólnego z życiem codziennym. Fantastycznym podsumowaniem jest cytat z książki Edwarda Bacha „Ulecz sam siebie”: „Choroba nie jest ani okrucieństwem, ani karą, lecz tylko i wyłącznie działaniem naprawczym: narzędziem, którym posługuje się nasza psychika, aby nas powstrzymać przed większymi błędami, abyśmy nie narobili większych szkód i aby nas sprowadzić z powrotem na drogę prawdy i światła, z której nie powinniśmy byli nigdy schodzić.”

 

Na naszym blogu


ZOSTAŃMY W KONTAKCIE

info@gymnos.pl

693 555 669          

503 167 358

USŁUGI REKREACYJNE FITNESS CENTRUM M. KLEMENTOWSKI R. SADECKI S.C.

58-500 Jelenia Góra, ul. Sudecka 59

NIP 611-24-41-787

Nr konta Credit Agricole 61 1940 1076 3164 2954 0000 0000